Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka; zaczyna się z obu stron dolnego odcinka kręgosłupa, przechodzi przez pośladki i tył ud, biegnąc w dół aż do stóp. Odgrywa on kluczową rolę w łączeniu kręgosłupa z mięśniami nóg i stóp.

Każdy rodzaj bólu i/lub objawów neurologicznych, które są odczuwalne wzdłuż nerwu klatki piersiowej mogą być związane z rwą kulszową.

Istnieją dwa korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa lędźwiowego (L4 i L5) oraz trzy z segmentu krzyżowego (S1, S2 i S3). Wszystkie pięć nerwów łączy się w nerw rwy kulszowej, a następnie rozgałęzia się ponownie w nodze, zapewniajac funkcje motoryczne i sensoryczne w określonych miejscach w nodze i stopie.

W Jaki Sposób Nerw Rwy Kulszowej Może Ulec Uszkodzeniu?

Rwa kulszowa najczęściej jest wywołana pewnym rodzajem ucisku nerwu rdzeniowego w dolnej części pleców. Termin medyczny rwy kulszowej jest określany mianem radikulopatii lędźwiowej lub bólu lędźwiowego, które mają wskazywać na pochodzenie bólu z określonego miejsca w kręgosłupie.

Objawy mogą się różnić w zależności od tego, który nerw i w jaki sposób jest uciskany. Wiele problemów powstających w dolnej części pleców może powodować ból, który rozprzestrzenia się wzdłuż nerwu kulszowego. Najczęstszym bólem rwy kulszowej jest ten wywołany przez przepuklinę dysku, która naciska na korzenie nerwowe L5 lub S1.

Nerwy wychodzące z kręgosłupa są niezwykle wrażliwe i delikatne. Wewnętrzna część dysku zawiera białka, które mogą powodować stan zapalny i są łatwo podrażniane. Kiedy dochodzi do stanu zapalnego, ból przenika od pleców, części ud, a czasami rozciąga się nawet do stopy. Drętwienie, mrowienie i/lub uczucie pieczenia lub kłucia są również częstymi objawami rwy kulszowej.

Częste Objawy Ucisku Nerwu Kulszowego

Najczęstszą forma bólu jest ta odczuwalna w nodze i charakteryzuje się następującymi objawami:

  • Występuje w jednej nodze (nie obu)
  • Zaczyna się w dolnej części pleców i/lub pośladków, rozciąga się w dół uda do nogi i/lub stopy
  • Zazwyczaj odczuwany jest jako ostry ból
  • Słowa, których ludzie często używają do opisania bólu w okolicy nerwu kulszowego obejmują: mrowienie, pieczenie i ostre kłucie, które jest zwykle gorsze w pozycji stojącej i ustępuje podczas leżenia lub chodzenia.

Oprócz bólu, innymi powszechnymi objawami są ucisk, drętwienie, mrowienie lub kłucie, które rozciąga się w dół nogi. Mogą one również powodować osłabienie nóg i stóp.

Rwa kulszowa jest w rzeczywistości objawem, acz nie diagnozą. Termin ten dosłownie oznacza, że pacjent ma ból w nodze, który jest wynikiem ucisku nerwu hiperdializacyjnego. Diagnoza jest tym, co powoduje ucisk (np. wypadający dysk).

Zobacz, jakie są przyczyny rwy kulszowej >