Rwa kulszowa (Ischialgia)jest chorobą dotykającą coraz więcej osób. Często opisywana jest jako nagły ból, który występuje wzdłuż nerwu zwanego nerwem osierdziowym. Nerw osierdziowy rozciąga się od dolnej części pleców, bioder do całej nogi, więc nie jest zaskoczeniem, że jest to najgrubszy i najdłuższy nerw w organizmie człowieka.

Rwa kulszowa (Ischialgia) występuje, gdy dysk (znajdujący się między kręgiem udowym a lędźwiowym) ściska część nerwu kulszowego. Kiedy dysk znajduje się w normalnej pozycji (bez kontaktu dysku ze strukturami nerwowymi) wszystko jest w porządku, jednak gdy zmieni swą pozycję na nienaturalną (mówiąc potocznie „wyskoczy”), zaczyna uciskać nerw i powoduje ból. Nerw rwy kulszowej jest w istocie nerwem mieszanym, który zapewnia stymulację sensoryczną i motoryczną, co oznacza, że każdy jego ucisk powoduje ból sensoryczny i motoryczny, z którego najczęstszym jest ból nóg (drętwienie) i osłabienie mięśni.

Choć ból związany z rwą kulszową jest silny, większość pacjentów poczuje ulgę dopiero po kilku tygodniach. W przypadku ciągłego bólu, utrzymującego się przez sześć (6) tygodni od momentu rozpoczęcia leczenia, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego. Celem operacji jest zapobieganie uciskaniu dysku na nerw i powodowaniu bólu.

Rwa kulszowa jest chorobą neuralgiczną i objawia się jako ból, który występuje (i występuje) w miejscu unerwienia. Ból występuje w przypadku nacisku nerwu kulszowego na miejsce, w którym wychodzi z rdzenia kręgowego. Taki sam ucisk może być również spowodowany wypadnięciem krążka lub spondylozy.

Ważne jest, aby wspomnieć i pamiętać, że czas trwania objawów rwy kulszowej, może zostać zminimalizowany poprzez unikanie działań, które powodują taki ból. Najlepszym „leczeniem” tego bólu jest cierpliwość i odpoczynek. W razie potrzeby zaleca się wziąć zwolnienie lekarskie, jako iż należy unikać wykonywania powtarzalnych czynności (nawet lekkich obowiązków), które mogą powodować ból. Twoje zdrowie i kondycja pleców/kręgosłupa musi być Twoim priorytetem.

Zobacz, jakie są przyczyny rwy kulszowej >