Według NHS rwa kulszowa znajduje się na liście 20 najbardziej bolesnych dolegliwości, na jakie możesz cierpieć. Faktem jest, że rwa kulszowa dotyka ludzi w każdym wieku – jest jednak bardziej prawdopodobne, iż doświadczymy jej w późniejszym wieku. Jeśli spojrzymy na statystyki, rwa kulszowa dotyka od 10 % do 40 % populacji.
Nie da się jasno odpowiedzieć na pytanie jak długo trwa rwa kulszowa. Przejawia się w różny sposób, a jej charakter zależy od przyczyny oraz stopnia uszkodzenia nerwu. Istnieje wiele czynników decydujących o jej długości. Dowiedz się więcej czytając ten artykuł.
Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w organizmie człowieka oraz posiada wiele ważnych funkcji, spośród których najważniejszą jest funkcja sensoryczna tkanek mięśniowych ciała oraz funkcja motoryczna całego ciała. W przypadku ucisku lub stanu zapalnego nerwu kulszowego, pacjent może czuć intensywny ból i dyskomfort w różnych częściach kończyny (ze względu na jego długość), począwszy od dolnej części pleców, po kość krzyżową i pośladki.
Rwa kulszowa często towarzyszy innym zmianom patologicznym, jak np. urazy lub procesy zapalne w dolnej części kręgosłupa, choroby zakaźne i wirusowe, cukrzyca, dna moczanowa lub guzy.
Typowymi objawami rwy kulszowej są:
- Silny ból w nogach, w dolnej części pleców, kości krzyżowej, utrudniający wszelkie ruchy
- Mrowienie lub pieczenie w nogach
- Bolesność z tyłu nogi
- Stały ból w pośladkach
- Osłabienie mięśni
- Skurcze lub drętwienie w nodze
- Ból pleców, który pogłębia się podczas siedzenia lub stania
- Gorączka jako oznaka stanu zapalnego
Aby dowiedzieć się więcej na temat rwy kulszowej, kliknij TUTAJ.
Mimo że osoby cierpiące na rwę kulszową mają podobne objawy, trudno jest ją leczyć w identyczny sposób. Niektóre osoby mogą poczuć ulgę już po kilku dniach fizjoterapii, podczas gdy inne mogą ją poczuć dopiero po wielu latach leczenia. Uszkodzenie korzenia nerwowego w okolicy lędźwiowej może powodować ból przez długi czas – nawet przez dziesięciolecia. W tym okresie ból rwy kulszowej może doskwierać bardziej lub mniej i to zależy od pacjenta, kiedy jego stan może się pogorszyć.
Młodzi i na ogół zdrowi pacjenci wrócą do zdrowia znacznie szybciej. W niektórych przypadkach objawy rwy kulszowej mogą ustąpić nawet bez specjalnego leczenia, lecz nie jest to równoznaczne z tym, iż całkowicie wyleczyliśmy rwę kulszową. Brak objawów nie oznacza braku rwy kulszowej, która zawsze może powrócić.
ILE ŚREDNIO TRWA RWA KULSZOWA?
Nie da się dokładnie określić, jaka jest średnia długość trwania rwy kulszowej. Czas trwania bólu zależy od indywidualnych cech organizmu – u niektórych ludzi ból pojawia się cyklicznie co kilka lat, z kolei u innych przemija stosunkowo szybko.
W przypakdu intensywnego i ostrego przebiegu rwy kulszowej, ból z początku jest bardzo intensywny, następnie przechodzi w fazę uśpienia aż przestanie być wyczuwalny, aby ponownie uderzyć. Chroniczna rwa kulszowa jest stanem, w którym bolesne odczucia towarzyszą nam przez kilka dni i ustępują jedynie przy zażyciu leków. Jest to dość niepewny okres, w którym pacjent nie potrafi jednoznacznie określić poprawy ani pogorszenia stanu.
Oto niektóre z czynników, które mogą mieć wpływ na to, jak długo trwa rwa kulszowa:
- Liczba korzeni rdzenia kręgowego
- Wielkość korzeni nerwowych kręgosłupa w okolicy lędźwiowej i kości krzyżowej
- Wielkość przestrzeni stawowej w okolicach krzyża
- Rodzaj patologii, która powoduje uciskanie lub zapalenie nerwu
W odpowiedzeniu na pytanie jak długo trwa rwa kulszowa mogą pomóc poniższe podpunkty:
- Jeśli objawy powtarzają się okresowo i znikają po minimum trzech tygodniach – oznaka stanu zapalnego nerwu
- Jeśli ból jest trwały i nie ustąpi w ciągu kilku miesięcy, to mówimy o szczypaniu. Ten przypadek wymaga dłuższego leczenia, zwłaszcza gdy obie gałęzie nerwowe są uciskane jednocześnie w odcinku lędźwiowym i krzyżowym.
W przypadku, gdy ból pojawia się okresowo, nasila się i ustępuje w ciągu dnia, jest to najbardziej prawdopodobny objaw zapalenia nerwu kulszowego. W tej sytuacji dyskomfort spowodowany przez rwę kulszową zwykle zanika w ciągu 3 tygodni.
Kiedy ból jest intensywny, stały i „podszczypuje”, rwa kulszowa będzie trwać ponad 1 miesiąc.
Kiedy tkanka mięśniowa jest uszkodzona, może upłynąć od 6 miesięcy do 1 roku, aby wyleczyć zapalony nerw, jeśli nie pacjent nie posiada towarzyszących chorób przewlekłych. W przypadku wystąpienia patologii tkanki kostnej rwa kulszowa może przekształcić się w trwałe schorzenie, powodując u pacjenta duży dyskomfort.
JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB LECZENIA RWY KULSZOWEJ?
Jak zauważyłeś, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo trwa rwa kulszowa. Czas trwania leczenia zależy od stopnia uszkodzenia nerwów, chorób współistniejących oraz możliwości leczenia.
Po pojawieniu się rwy kulszowej warto zastosować się do poniższych porad, które pomogą ci złagodzić ból:
- Ogranicz aktywność fizyczną
- Spróbuj się zrelaksować
- Spróbuj odpocząć i zostań w łóżku, co najmniej przez 1 dzień
- Spróbuj złagodzić ból przy pomocy środków przeciwbólowych
- Umów się na wizytę u lekarza w przypadku braku poprawy
Z reguły ataki rwy kulszowej nie trwają długo, ponieważ jej bolesność stopniowo zmniejsza się i całkowicie zanika w ciągu kilku tygodni. Rozciąganie dolnej części pleców i bioder pomaga przyśpieszyć regenerację.
Skontaktuj się z terapeutą, jeśli:
- Odczucia bólu nie ustępują nawet po tygodniu stosowania domowych środków leczniczych
- Jeśli ból jest tak silny, iż poważnie obniża jakość życia, a środki przeciwbólowe są Twoim codziennym towarzyszem
- Jeśli ból rwy kulszowej będzie się pogłębiał z każdym dniem
Po badaniu lekarz skieruje Cię do konkretnego specjalisty: neurologa, ortopedy lub chirurga.
Leczenie może potrwać kilka tygodni, a czasami nawet miesięcy. Głównym celem leczenia jest powrót pacjenta do normalnego życia oraz zapobieganie nawrotom choroby.
LECZENIE RWY KULSZOWEJ W DOMU
Pamiętaj, że kilka prostych zabiegów, które możesz wykonać samodzielnie, może złagodzić nieprzyjemne objawy rwy kulszowej oraz przywrócić prawidłowe krążenie krwi.
- Zimne okłady – mogą być stosowane w pierwszych dniach po uciśnięciu nerwu kulszowego. Okład z lodem, owinięty cienką szmatką, nakładać na bolące miejsce kilka razy dziennie przez 20 minut.
- Ciepłe okłady – stosuje się 2-3 dni po wystąpieniu rwy kulszowej. Przyłóż podkładkę grzewczą z gorącą wodą do bolącego miejsca na 10-15 minut, powtarzając tę czynność kilka razy dziennie. Dobrze jest spróbować połączyć zimne okłady z ciepłymi.
- Bądź aktywny – ruch pomoże pozbyć się kłucia
- Bierz środki przeciwbólowe bez recepty
- Rozciągaj dolną część pleców i biodra – jest wiele ćwiczeń, więc możesz wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają.
- Stosuj kremy przeciwbólowych – Wiele osób używa różnych rodzajów naturalnych kremów (np. Acuraflex), które mają na celu złagodzenie bólu. Jako iż takie produkty są wykonane z naturalnych składników, ich zażywanie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Produkty Acuraflex (kapsułki i krem) są wykonane z wysokiej jakości naturalnych składników (wyciąg z kurkumy, mentolu, eukaliptusa, imbiru itp.), które działają jako naturalny i szybki środek przeciwbólowy. Warto nadmienić, iż ww związki wykazują się wysoką skutecznością w leczeniu chorób przewlekłych. Oprócz działania miejscowego stosowanie preparatów Acuraflex pozytywnie wpływa na wszystkie organy i części ciała.
Sprawdź najlepszy krem na ból rwy kulszowej TUTAJ.
Gdy rwa kulszowa utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zwrócić się do lekarza o skierowanie na leczenie specjalistyczne.
Czas trwania rwy kulszowej jest uzależniony od metody leczenia.
Zwykłe metody w leczeniu rwy kulszowej obejmują:
- Przyjmowanie leków
- Fizjoterapię
- Masaż
- Medycynę ziołową i tradycyjną
Ustąpienie bólu zależy od wybranego leczenia i od tego, czy pacjent postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza.
Należy pamiętać, iż kompleksowe leczenie będzie miało lepszy wpływ niż stosowanie jednej metody. W przypadku poważnego bólu lekarze mogą podać pacjentowi środek, który uśmierzy ból w ciągu kilku minut.
Środek przeciwbólowy jest jedynie półśrodkiem w walce z bólem – po pewnym czasie przestanie działać, a ból powróci. Dlatego należy podkreślić fakt, iż rwa kulszowa musi być leczona stopniowo i systematycznie.
Dbaj o swoje zdrowie i nie zaniedbuj pierwszych objawów – zasięgnij odpowiedniej porady medycznej.
Nie zapominaj, że rwa kulszowa jest o wiele łatwiejsza w profilaktyce niż wyleczeniu
Sprawdź nasze inne tematy:
Dowiedz się, jakie są najlepsze metody leczenia rwy kulszowej.
Najnowsze komentarze