W przypadku silnego lub utrzymującego się bólu w udach, schorzenie musi być tak leczone, aby nie pogarszało się z czasem i nie powodowało dalszych komplikacji.
Istnieje kilka niechirurgicznych interwencji, które można wykorzystać, m.in. leki i regularne ćwiczenia, które pomagają w łagodzeniu bólu. Niektórzy pacjenci mimo wszystko cierpią tak bardzo, iż ból jest nie odpuszcza nawet przy przyjmowaniu leków i/lub stosowaniu ćwiczeń. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie bardziej usystematyzowanego podejścia do leczenia, a w niektórych przypadkach wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Niechirurgiczne Leczenie Rwy Kulszowej
Celem leczenia rwy kulszowej jest złagodzenie bólu i objawów neurologicznych wywołanych przez uciśnięty nerw. Istnieje wiele możliwości leczenia. Poniżej wskazano jedną lub więcej możliwości leczenia zalecanych w zmniejszeniu bólu oraz leczeniu tego schorzenia:
Chłodzenie/ogrzewanie
W przypadku ostrego bólu uda, gorące i/lub zimne okłady są doskonałym sposobem na złagodzenie bólu, szczególnie w początkowej fazie. Zazwyczaj zimne i/lub gorące okłady są przykładane na około 20 minut, a sam proces należy powtarzać co dwie godziny. Większość ludzi najpierw korzysta z zimnego okładu, jednak niektórzy wolą ciepłe uśmierzanie bólu. W przypadku stosowania zimnego okładu, najlepiej jest przyłożyć lód w szmatce lub ręczniku, aby uniknąć uszkodzenia skóry.
Ostatnimi czasy, ze względu na intensywny tryb życia, coraz więcej osób korzysta ze specjalnych kremów chłodzących/grzejących. Najbardziej popularne są tzw. „kremy naturalne” ze względu na swoje naturalne składniki, które nie wywołują skutków ubocznych, jak Acuraflex.
Żele I Kremy Na Rwę Kulszową
Stosowanie żeli i kremów w przypadku bólu rwy kulszowej jest dla większości ludzi pierwszym logicznym wyborem. Żele i kremy działają bardzo szybko po zastosowaniu, dodatkowo uśmierzają ból, eliminują sztywność, działają jako całodzienne ciepłe/zimne okłady i można je stosować naprzemiennie.
Naturalne kremy na rwę kulszową
Skuteczne i specjalistyczne naturalne kremy na bazie kwasów tłuszczowych pojawiły się stosunkowo niedawno, a ich skuteczność jest zaskakująca. Trzeba jednak zwracać uwage na to, co się kupuje, gdyż nie wszystkie naturalne kremy są takie same. Na razie najskuteczniejszymi z nich są te z olejkiem z korzenia kurkumy, imbiru, z sokiem z liści aloesu zwyczajnego (aloe vera), kamforą itp. Ponadto, przy wyborze skutecznego kremu należy pamiętać, iż większa ilość naturalnych, wysokiej jakości składników i witamin w formule przekłada się na większą skuteczność leku. Nie należy również zapominać o pochodzeniu składników stosowanych w recepturze, kraju produkcji oraz dostępności w aptekach.
Należy pamiętać, że ze względu na trudną i skomplikowaną produkcję oraz długą listę składników cena naturalnych specjalistycznych kremów na rwę kulszową jest nadal wyższa od kremów i żeli medycznych.
Stosuje się je bezpośrednio na bolesne, pieczące miejsce i w większości przypadków nie powodują one skutków ubocznych. Nadają się do stosowania przez dłuższy czas. Naturalne kremy na rwę kulszową są używane przez osoby szukające szybkiego, skutecznego i bezpiecznego środka na ból i stan zapalny, do długotrwałego stosowania, bez skutków ubocznych (np. Acuraflex).
Medyczne Kremy I Żele Przeciwbólowe
Skuteczne kremy i żele medyczne są obecne na rynku od dawna. W większości przypadków kremy zawierają ibuprofen, diklofenak dietyloaminy … Są one również znane jako „kremy przeciwbólowe„. Ich skuteczność na ból jest początkowo znacznie silniejsza niż naturalnych kremów na rwę kulszową. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie tak jak naturalne kremy na rwę kulszową, ale po pewnym czasie przestają działać i ból pojawia się ponownie. Długotrwałe stosowanie kremów medycznych nie jest zalecane, ponieważ mogą one powodować skutki uboczne. Są one bardziej akceptowalne dla większej liczby klientów z powodu ich przystępnej ceny.
Tabletki na rwę kulszową
Kapsułki zawierające naturalny wyciąg z kurkumy, witaminy C, D, B6 i B1, magnez i wapń okazały się być skuteczną i unikalną terapią, która pomaga w szybkim łagodzeniu bólu i zapalenia stawów oraz rwy kulszowej. Kapsułki są całkowicie naturalnym sposobem na podjęcie próby leczenia tych objawów. Należy pamiętać, iż muszą one być przyjmowane co najmniej przez okres trzech (3) miesięcy, zanim będzie można odczuć pozytywne rezultaty.
Naturalne Tabletki Na Rwę Kulszową
Naturalne tabletki na rwę kulszową zostały wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno. Do tej pory zawsze był problem, aby wyprodukować produkt naturalny wystarczająco wysokiej jakości, który byłby na tyle skuteczny i wydajny, aby zwrócić zainteresowanie klientów. Rwa kulszowa to szczególnie bolesna przypadłość, która może uniemożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie. Naturalne tabletki na rwę kulszową muszą być wystarczająco silne, aby złagodzić, zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból, stan zapalny i odrętwienie. Aby to osiągnąć, do produkcji naturalnych tabletek wykorzystuje się wyselekcjonowane składniki i ekstrakty najwyższej jakości. Do niedawna zdrowy stosunek ceny, skuteczności i jakości był prawie niemożliwy do osiągnięcia. Sukces ten osiągnięto dzięki postępowi technologicznemu i rosnącej popularności naturalnych „leków”, takich jak Acuraflex.
Jednoczesne Stosowanie Tabletek I Maści Na Rwę Kulszową
Doświadczenia pacjentów w leczeniu rwy kulszowej pokazały, że jednoczesne stosowanie naturalnych kapsułek i kremów przyniosło najlepszy efekt. Tego typu postawa jest jednocześnie bardzo logiczna. Kapsułki leczą stan zapalny, ból i sztywność od wewnątrz, podczas gdy krem w tym samym czasie oddziałuje zewnętrznie, bezpośrednio na bolesny obszar. Wszystko przebiega przeciwbólowo i przeciwzapalnie, szybko, skutecznie i bez skutków ubocznych.
Środki Przeciwbólowe
Leki na receptę są często najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie i/lub złagodzenie bólu rwy kulszowej w szybki sposób. Leki niesteroidowe/antyzapalne (takie jak ibuprofen lub naproxen) oraz niektóre rodzaje sterydów może zmniejszyć stan zapalny, który jest zazwyczaj przyczyną bólu. Leki przeciwbólowe mogą być przepisywane na krótki czas (kilka dni i do 2 tygodni). Nie zaleca się ich długotrwałego stosowania, ponieważ mogą one powodować efekty uboczne i uzależnienie. Biorąc pod uwagę cenę, są one przystępniejsze cenowo w porównaniu do naturalnych tabletek na rwę kulszową. Przed ich zastosowaniem zaleca się konsultację z lekarzem w celu określenia terapii oraz czasu jej trwania.
Kurkuma A Rwa Kulszowa
Olejki i ekstrakty z kurkumy znane są z silnego działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Składniki te często znajdują się w kremach i kapsułkach, które można kupić bez recepty.
Ekstrakt lub olejek z kurkumy jest znacznie mocniejszy od kurkumy – przyprawa zawiera co najwyżej 3-5% stężenie kurkumy, podczas gdy ekstrakt aż 95%.
Zewnątrzoponowe Iniekcje Sterydowe
Jeśli ból jest silny, zewnątrzoponowa iniekcja sterydowa może zmniejszyć stan zapalny. W przeciwieństwie do leków doustnych, zastrzyk trafia bezpośrednio do bolesnego obszaru wokół nerwu reumatoidalnego w celu wyeliminowania stanu zapalnego, który wywołuje ból. Choć efekty są tymczasowe (w zależności od pacjenta efekt utrzymuje się od tygodnia do roku), to nie są one jednakowe dla wszystkich pacjentów. Epiduralny zastrzyk sterydowy może być skuteczny w łagodzeniu ostrego bólu w udach. Głównym celem tego zabiegu jest zapewnienie wystarczającej ulgi pacjentowi, aby umożliwić mu podjęcie rekonwalescencji i rehabilitacji.
Alternatywne Leczenie Rwy Kulszowej
Oprócz standardowego leczenia wykazano, iż kilka alternatywnych metod leczenia skutecznie przynosi ulgę wielu pacjentom. Do najbardziej powszechnych form leczenia alternatywnego należą zabiegi kręgarskie, akupunktura, terapia poznawczo-behawioralna, masaż, zwiększona podaż witamin. Każda z nich pozytywnie wpływa na zdrowie stawów.
Zabieg Chiropraktyczny
Nastawianie kręgosłupa i jego ręczna manipulacja mogą być przeprowadzane jedynie przez akredytowanych i specjalnie przeszkolonych specjalistów, takich jak chiropraktycy i osteopaci. Ich zadaniem jest poprawa ustawienia kręgosłupa, która rozwiązuje wiele podstawowych problemów powodujących ból kręgosłupa. Ręczna manipulacja wykonywana przez wyszkolonych specjalistów może przyczynić się do szybszej rekonwalescencji bez bolesnych doświadczeń.
Akupunktura Rwy Kulszowej
Praktyka ta koncentruje się na osiągnięciu lub utrzymaniu zdrowego organizmu dzięki otwartemu przepływowi pozytywnej energii przez określone punkty w organizmie. Cienkie igły (zwykle nie wyczuwalne) są wprowadzane tuż pod skórę w bolące miejsce. Akupunktura została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako jedna z najlepszych metod leczenia bólu pleców. Narodowy Instytut Zdrowia uznał akupunkturę za skuteczną w uśmierzaniu bólu pleców włącznie z rwą kulszową.
Terapia Poznawczo-Behawioralna Rwy Kulszowej
Terapia skupia się na przejmowaniu kontroli nad ciałem przy pomocy siły woli, samokontroli i przezwyciężaniu bólu. Leczenie to może być przydatne w radzeniu sobie z bólem, który występuje przy rwie kulszowej, jednak należy zauważyć, iż nie jest to rozwiązanie dla każdego.
Masaż Rwy Kulszowej
Niektóre formy masażu okazały się mieć terapeutyczne korzyści dla osób cierpiących na bóle pleców, m.in. zwiększone krążenie krwi, rozluźnienie mięśni i wyzwalanie endorfin (naturalnego leku na ból).
Witamina D3 A Rwa Kulszowa
Wspomaga w zachowaniu zdrowych kości, zębów i stawów. Osoby cierpiące na rwę kulszową cierpią na deficyt fosforu i wapnia w organizmie, a jego niedobór może być zrekompensowany poprzez przyjęcie kilku kropli witaminy D3. Witaminę można również przyjmować doustnie w postaci kapsułek.
Wapń I Magnez
Oba działają pozytywnie w profilaktyce osteoporozy i są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego. Oba mikroelementy pomagają również w budowie mocnych zębów i kości. Organizm ludzki nie może samodzielnie produkować wapnia, dlatego musi być przyjmowany jako suplement diety w postaci kapsułek lub tabletek musujących.
Powyższa lista wymienia najbardziej powszechne sposoby leczenia, ale nie jest wyczerpująca. Istnieje wiele innych sposobów ich suplementacji, jednak wybór najskuteczniejszego z nich należy do samego pacjenta.
Leczenie Przewlekłego Bólu
Dla większości ludzi proces leczenia (uśmierzania bólu) trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Większość efektów kuracji przeciwbólowych utrzymuje się od 6 do 12 tygodni. Po tym okresie należy wdrożyć fizykoterapię i regularny plan ćwiczeń, aby zminimalizować ryzyko trwałego bólu stawów.
Z doświadczeń pacjentów wynika, że ci, którzy przyjmowali prewencyjnie naturalne kapsułki na rwę kulszową, co najmniej dwa razy w roku odczuwali mniejszy ból, mniej stanów zapalnych i nie czuli całkowitego zesztywnienia w porównaniu z czasem sprzed terapii.
Ergonomiczna ocena miejsca pracy również jest przydatna w utrzymaniu zdrowego ciała i stawów. Tryb życia, zatrudnienie i edukacja to tylko niektóre z czynników wpływających na funkcjonowanie rdzenia kręgowego.
Fizykoterapia I Ćwiczenia Fizyczne
Fizykoterapia i ćwiczenia fizyczne koncentrujące się na wzmacnianiu, rozciąganiu i kondycjonowaniu ciała są głównym elementem niemal każdego planu leczenia rwy kulszowej. Kiedy pacjenci regularnie angażują się w dobrze opracowane ćwiczenia, mogą szybciej odzyskać sprawność i zmniejszyć prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia bólu.
Ćwiczenia Na Rwę Kulszową
Ćwiczenia zazwyczaj koncentrują się na trzech kluczowych obszarach: wzmacnianiu, rozciąganiu i kondycji aerobowej.
Ćwiczenia wzmacniające
Wiele ćwiczeń może pomóc wzmocnić kręgosłup i wesprzeć mięśnie, wiązadła i ścięgna. Większość z tych ćwiczeń koncentruje się nie tylko na dolnej części pleców, ale także na mięśniach brzucha, pośladków oraz bioder. Silne mięśnie gorsetowe zapewniają ulgę w bólu, ponieważ wspomagają kręgosłup, utrzymują go w jednej linii i ułatwiają ruchy rozciągające lub obracające kręgosłup, minimalizując tym samym ryzyko urazu lub uszkodzenia.
Ćwiczenia rozciągające
Rozciąganie jest bardzo ważnym elementem programu ćwiczeń i leczenia rwy kulszowej. Większość osób nie rozciąga mięśni, które zaczynają się u miednicy i sięgają kolan w dolnej części ud. Dlatego ważne jest, aby rozpocząć ćwiczenia jak najszybciej.
Ćwiczenia aerobowe
Niektóre formy ćwiczeń aerobowych o niskiej intensywności, takie jak chodzenie lub pływanie, są kluczowym elementem regeneracji, gdyż stymulują pocenie się. Istnieją pewne wskazania, iż jest to jedna z lepszych form terapii, która zapewnia szybsze leczenie. Aerobik ma unikalne korzyści, w tym uwalniania endorfiny, które są naturalnym lekarstwem na ból w organizmie, pomagając zmniejszyć ból rwy kulszowej.
Wymienione rodzaje ćwiczeń mogą być wykonywane razem lub oddzielnie.
Przykłady ćwiczeń, które obejmują wzmocnienie i rozciąganie to: joga, tai chi i pilates.
Każdy cierpiący na chroniczny lub ostry ból rwy kulszowej powininen spróbować delikatnych i kontrolowanych ćwiczeń w wannie z gorącą wodą.
Zabiegi chirurgiczne
Często rozważa się operację rdzenia kręgowego w następujących sytuacjach:
Kiedy występuje silny ból w nogach, który trwa od czterech do sześciu tygodni (lub więcej);
Ból, który nie ustępuje po podjęciu niechirurgicznego leczenia rwy kulszowej, np. w przypadku doustnych sterydów (steroidowych leków przeciwzapalnych), ręcznego nastawiania, zastrzyków i/lub fizykoterapii.
Ograniczenie wykonywania codziennych czynności z powodu bólu.
Interwencja chirurgiczna jest zazwyczaj wymagana tylko wtedy, gdy pacjent doświadcza postępującego osłabienia w nogach lub nagłej utraty kontroli nad jelitem lub pęcherzem, co może być wywołane przez zespół jelita grubego (zespół ogona końskiego).
W zależności od przyczyny i czasu trwania bólu w klatce piersiowej, rozważana jedna z dwóch operacji ogólnych:
- Mikrodiscektomia
- Laminektomia lędźwiowa
Mikrodiscektomia
W przypadkach, gdy ból spowodowany jest przepukliną kręgu lędźwiowego, najczęstszym sposobem leczenia chirurgicznego jest mikrodiscektomia. Podczas operacji usuwana jest tylko część przepukliny dysku, która „uszczypnęła” nerw, zaś pozostała część dysku pozostaje nienaruszona. Mikrodiscektomia jest zwykle wykonywana po 4-6 tygodniach, jeśli silny ból nie zostanie złagodzony przez środki niechirurgiczne. Jeśli ból i niepełnosprawność pacjenta są na tyle silne, iż nie obejdzie się bez operacji, pacjent jest wysyłany na zabieg. Około 90% pacjentów odczuwa ulgę po przeprowadzeniu tego typu operacji.
Laminektomia lędźwiowa
W przypadkach, gdy ból jest spowodowany zwężeniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, zaleca się wykonanie laminektomii lędźwiowej. Zabieg ten polega na całkowitym usunięciu niewielkiej część materiału kostnego i/lub tarczowego, która „ociera” korzeń nerwu. Laminektomia jest wykonywana w przypadku, gdy zwężenie kręgosłupa powoduje ograniczenie aktywności pacjenta do niedopuszczalnego poziomu.
Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że złagodzenie bólu było skuteczne w 78% przypadków. Operację można wykonać na dwa sposoby: minimalnie inwazyjnie lub ambulatoryjnie.
Leczenie chirurgiczne jest decyzją pacjenta.
W większości przypadków operacja jest opcjonalna, co oznacza, iż to pacjent decyduje o tym, czy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Dotyczy to zarówno mikrodiscektomii, jak i laminektomii. Decyzja pacjenta o operacji zależy przede wszystkim od nasilenia bólu, stopnia ograniczenia funkcjonowania oraz czasu trwania bólu. Ogólny stan zdrowia pacjenta również jest istotny przy podejmowaniu decyzji o operacji.
Najnowsze komentarze