Rwa kulszowa jest bólem występującym przy podrażnieniu nerwu kulszowego. Ból zazwyczaj ma miejsce w dolnej części pleców i rozciąga się w dół na jedną z nóg. Rwa kulszowa charakteryzuje się przenikającym bólem, który może w znaczny sposób wpłynąć na jakość życia. W tym artykule znajdziesz listę domowych środków leczniczych, które mogą pomóc Ci złagodzić objawy rwy kulszowej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
SPIS TREŚCI:
- BÓL RWY KULSZOWEJ
- ZABIEGI DOMOWE NA RWĘ KULSZOWĄ
- NATURALNE PRODUKTY POMAGAJĄCE W LECZENIU RWY KULSZOWEJ ORAZ ICH STOSOWANIE
- SPOSÓB NA RWĘ KULSZOWĄ BEZ RECEPTY
BÓL RWY KULSZOWEJ
Ból rwy kulszowej dotyczy układu nerwowego, tj. nadmiernego nacisku na dysk lędźwiowy. Zła postawa ciała, uraz spowodowany stresem, który powoduje przepuklinę dysku, infekcje związane z kręgosłupem, ciąża – to tylko niektóre z przyczyn wywołujących ból rwy kulszowej.
Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż tydzień lub/i z dnia na dzień się pogłębia, należy obowiązkowo udać się do lekarza.
Przeczytaj cały artykuł o rwie kulszowej.
ZABIEGI DOMOWE NA RWĘ KULSZOWĄ
Przy występowaniu bólu rwy kulszowej zaleca się podjęcie następujących kroków mających na celu jego uśmierzenie domowymi sposobami:
Terapia kontrastowa
Naprzemienne ogrzewanie oraz okładanie lodem może być wykorzystywane do złagodzenia bólu rwy kulszowej, aby pomóc w codziennym funkcjonowaniu organizmu.
Przez pierwszych 7 dni zaleca się przykładanie lodu do dolnej części pleców, co ma za zadanie zmniejszyć stan zapalny nerwu kulszowego. Okłady lodowe nie powinny bezpośrednio dotykać skóry. Pozostawiaj je na miejscu przez 15 do 20 minut, przeznaczając tyle samo czasu na przerwę.
Innym sposobem „na zimno” jest masaż lodowy w miejscu dotkniętym bólem.
Poduszka rozgrzewająca. Po kilku dniach stosowania okładów z lodem na bolące miejsce następuje zamiana na ogrzewanie. Do tego celu można wykorzystać gorące okłady, lampę cieplną lub poduszkę rozgrzewającą na pierwszym zakresie.
Poprawa postawy ciała
Dolna część pleców potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Jeśli postawa ciała nie jest prawidłowa, dolna część pleców nadal będzie boleśnie doskwierać. Podczas siedzenia należy korzystać z podparcia lędźwi lub poduszki.
Ćwiczenia
Neutralizacja bólu rwy kulszowej wymaga pobudzenia specyficznych mięśni, które wywierają nacisk na nerwy. W tym przypadku niezbędne mogą okazać się ćwiczenia mające na celu poprawę gorsetu mięśniowego, wyprostowanie pleców oraz wzmocnienie bioder i nóg. Codzienny trening pomoże w doraźnym rozwiązaniu objawów oraz zapobiegnie nawrotom bólu w przyszłości.
Akupunktura
Akupunktura to zabieg, w którym organizm jest pobudzany do osiągnięcia homeostazy przy pomocy własnych sił. Przewagą akupunktury nad innymi dziedzinami medycyny jest to, iż nie stosuje się przy niej żadnych leków i potrafi wyleczyć takie nerwobóle jak rwa kulszowa, jednocześnie pozytywnie wpływając na cały organizm oraz przywracając mu równowagę.
NATURALNE PRODUKTY POMAGAJĄCE W LECZENIU RWY KULSZOWEJ ORAZ ICH STOSOWANIE
Z biegiem czasu ludzie uświadomili sobie, jak wiele mogą się nauczyć od natury. Obcowanie z naturą niesie za sobą mnóstwo korzyści, które pozwalają na rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych dotykających mężczyzn. Rwa kulszowa to jeden z nich. Naturalne składniki, które wykazują się skutecznością w walce z rwą kulszową to:
Boswellia (łac. – Boswellia Serrata)
Żywica wyprodukowana z wyciągu z Boswelii (Kadzidłowca) jest od wieków stosowana w azjatyckiej i afrykańskiej medycynie ludowej. Uważa się, że leczy ona przewlekłe choroby zapalne, a także szereg innych schorzeń. Niektóre badania kliniczne wykazały, iż Boswellia wykazuje taką samą skuteczność jak konwencjonalne środki przeciwbólowe. Badania potwierdziły, że aktywne składniki Boswelli są znacznie skuteczniejsze od nowoczesnych leków przeciwzapalnych oraz nie wywołują żadnych negatywnych skutków ubocznych. Substancje czynne zawarte w Boswelli mają działanie przeciwbólowe i zmniejszają produkcję substancji chemicznych o charakterze zapalnym. Boswellia jest dostępna w postaci żywicy, pigułki lub kremu. Poniżej podajemy przepis na krem Boswelli domowej roboty:
- 4 szklanki oleju sezamowego
- 6 łyżek stołowych granulatu/ proszku z Boswelli
- Szklany litrowy słoik
Wymieszaj olej z proszkiem w zdezynfekowanym słoiku. Zamknij miksturę i pozostaw ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
Produkt jest zdatny do użycia po 7 dniach.
Diabelski pazur (lat. – Harpagophytum procumbens)
Roślina pochodząca z RPA słynie ze wspaniałych właściwości, jakie posiada jej korzeń. Zawiera glikozydy irydoidowe, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Diabelski pazur jest rośliną znaną z uśmierzania ból wywoływanego przez zapalenie stawów i rwę kulszową. Badania wykazały, że diabelski pazur jest równie skuteczny co konwencjonalne leki na rwę kulszową i zapalenie stawów, acz bezpieczniejszy w użyciu. Dodatkowo diabelski pazur znacznie zmniejsza intensywność bólu, sztywność i osłabienie mięśni u osób cierpiących na ból dolnej części pleców. Diabelski pazur można znaleźć w postaci skoncentrowanego ekstraktu, kapsułek, tabletek lub proszku. Do przygotowania domowego kremu z diabelskim pazurem będziesz potrzebował:
- ½ szklanki (8 łyżek) diabelskiego pazura i pieprzu cayenne’a rozpuszczonym w oleju
- 2 łyżki wosku pszczelego
- 30 g masła kakaowego
Wymieszaj wszystkie składniki podgrzej je w mikrofalówce zwracając uwagę na to, aby wosk pszczeli delikatnie się stopił. Po stopieniu przelej mieszankę do słoika z dopasowaną pokrywką. Przed założeniem pokrywki należy ją schłodzić. Przechowywuj w chłodnym, ciemnym miejscu, np. w apteczce.
Należy pamiętać, iż produkt może podrażniać oczy, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania.
Magnez to minerał obecny w całych ziarnach, orzechach, nasionach, roślinach strączkowych i zielonych warzywach. Magnez wstrzymuje produkcję substancji zapalnej o nazwie Substancja P, która może zniwelować ból pleców, skurcze mięśni i osłabienie mięśni przy fibromialgii. Magnez działa relaksująco na mięśnie, co może również pomóc w łagodzeniu objawów bólowych. Magnez może być wchłaniany doustnie i transdermalnie (przez skórę). Aby uzyskać krem magnezowy domowej roboty będziesz potrzebował:
- 1/2 szklanki oleju magnezowego – Z 1/2 szklanki płatków magnezowych i 3 łyżek stołowych wody można zrobić własny olej magnezowy.
- 5 gramów wosku pszczelego
- 1/4 szklanki oleju kokosowego
- 100 gramów masła shea
- 1 łyżka stołowa proszku z maranty
- Olejek eteryczny – lawendowy, geraniowy lub kadzidłowy
Przełóż olej kokosowy, wosk pszczeli i masło shea do zakręcanego słoika lub szklanej miarki spożywczej.
Wlej 5-8 cm wody do małego garnka, umieść w nim słoik i zostaw na średnim ogniu. Od czasu do czasu mieszaj i obserwuj wodę.
Po całkowitym stopieniu mieszanki słoik z garnka.
Pozostaw mieszankę do ostygnięcia, aż stanie się lekko mętna.
Po schłodzeniu zacznij mieszać i powoli dodawaj olej magnezowy. Kontynuuj mieszanie aż do pełnego połączenia z masłem.
Dodaj proszek z maranty i olejki eteryczne (30 kropli lawendy, 15 geranium i 10 kadzidełka) i wymieszaj do połączenia. Gdy skończysz, przełóż miksturę do słoików.
Kurkuma (Curcuma longa) – to kwitnąca roślina z rodziny imbirowej. Roślina ta pochodzi z subkontynentu indyjskiego i południowo-wschodniej Azji.
Kurkuma posiada właściwości przeciwzapalne, które pomagają złagodzić obrzęk i ból związany z rwą kulszową. Przyprawa jest dostępna w formie proszku oraz w kapsułkach i tabletkach. Kurkuma jest pomocna w rwie kulszowej spowodowanej napięciem mięśniowym lub skurczami. Kurkuma jest również silnym przeciwutleniaczem wzmacniającym nasz system odpornościowy. Zaleca się stosowanie kurkumy razem z czarnym pieprzem, gdyż piperyna (składnik pieprzu) zwiększa wchłanianie kurkuminy. Bez wzmacniacza biodostępności Twój organizm będzie miał trudności z pełnym wykorzystaniem tego produktu. Aby wykonać domowej roboty krem z kurkumy będziesz potrzebował:
- 1/2 szklanki proszku kurkumy (125 ml)
- 1 szklankę wody (250 ml)
- 1/2 szklanki dodatkowej wody, (125 ml)
- 1 1/2 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu (7,5 ml)
- 70 ml tłoczonej na zimno oliwy z oliwek lub oleju kokosowego
Wsyp kurkumę do wody na patelni. Delikatnie podgrzewaj i mieszaj do uzyskania gęstej pasty.
Może to zająć od 6 do 10 minut.
Jeśli pasta jest wodnista, dodaj trochę więcej kurkumy, jeśli jest zbyt gęsta, dolej trochę wody.
Na koniec dodaj pieprz i olej.
Cały czas mieszać, aby upewnić się, że wszystkie składniki zostały prawidłowo wymieszane i schłodzone.
Trzymaj go w słoiku i zamrażaj. To sprawi, że będziesz mógł go zrobić raz i używać przez kilka dni.
Imbir (Zingiber officinale) – to kwitnąca roślina, której korzeń jest stosowany jako przyprawa oraz w medycynie ludowej. Imbir od wieków stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych. W kilku badaniach wykazano, iż pomaga w łagodzeniu bólu, zwłaszcza w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Jest to jeden z najsilniejszych środków przeciwzapalnych. Blokuje powstawanie związków zapalnych -rostaglandyn i leukotrienów – a także ma działanie antyoksydacyjne, które niweluje istniejące stany zapalne oraz kwasowość płynu stawowego.
Imbir jest od dawna stosowany jako środek ziołowy w celu złagodzenia choroby lokomocyjnej, porannych lub ogólnych nudności, rozstroju żołądka, a także nudności pooperacyjnych oraz tych wywołanych chemioterapią. Aby przygotować maść z imbiru domowej roboty będziesz potrzebował:
- Kilka kropli eterycznego olejku imbirowego
- Olej nośny wedle własnego uznania
Rozcieńcz imbirowy olejek eteryczny olejem nośnym, np. oliwą z oliwek i nałóż mieszankę na dolne partie pleców.
Aloes – roślina zaliczana do sukulentów pochodząca z Półwyspu Arabskiego, rośnie dziko w klimacie tropikalnym, półtropikalnym i suchym na całym świecie. Korzyści zdrowotne płynące z jej stosowania są nieocenione – począwszy od pielęgnacji włosów i skóry po utratę masy ciała i trawienie. Liście zawierają żel z ponad 75 bioaktywnymi związkami. Aloes jest bogatym źródłem glikozydów, takich jak aloina, które mają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Składniki te są odpowiedzialne za uśmierzenie bólu i zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanów zapalnych. Aloes zawiera witaminy A, C i E, które są przeciwutleniaczami, jak również kwas foliowy, cholinę oraz witaminę B12. Istnieje osiem różnych enzymów znajdujących się w aloesie, w tym te, które zmniejszają nadmierne stany zapalne oraz inne, które pomagają rozkładać cukry i tłuszcze.
Aloes zawiera różne minerały, takie jak magnez, wapń, potas, cynk, chrom, miedź, selen, mangan i sód.
Kwasy tłuszczowe zawarte w aloesie pomagają w stanach zapalnych, natomiast lupeol ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Aloes przeważnie stosuje się doustnie i miejscowo.
Stosowanie na skórę: Przełam liść rośliny i wmasuj żel bezpośrednio w miejsce dotknięte bólemlub nałóż zmiażdżony liść aloesu/proszek/żel wymieszany z 1-2 szczyptami kurkumy. Stosuj bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce raz lub dwa razy dziennie.
Pieprz czarny (Piper nigrum) – to kwitnące pnącze z rodziny Piperaceae, uprawiane dla jego owoców, znane jako pieprz. Czarny pieprz jest bogaty w związek zwany piperyną, który posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Oprócz piperyny czarny pieprz zawiera inne związki przeciwzapalne – w tym olejki eteryczne limonen i beta-kariofilen, które chronią przed zapaleniem i uszkodzeniem komórek. Pieprz czarny zawiera błonnik pokarmowy oraz niewielką ilość białka i węglowodanów. Jest pełen minerałów,takich jak wapń, sód, magnez i potas. Jedną z jego największych zalet jest zdolność do przyspieszania wchłaniania leków i innych korzystnych składników poprzez zapobieganie utlenianiu lub metabolizmowi substancji podczas jej pierwszego przejścia przez wątrobę. Poniżej znajduje się przepis na olejek z czarnego pieprzu:
- 3-5 kropli oleju z czarnego pieprzu
- ½ łyżeczki oleju nośnego
Wymieszaj olej z czarnego pieprzu z olejem nośnym i nałóż go na gorący kompres przyłożony do miejsca, w którym doskwiera ból. Nie zaleca się stosowania czarnego pieprzu kobietom w ciąży.
Mięta pieprzowa (Mentha × Piperita) – to mięta hybrydowa, krzyżówka mięty wodnej z miętą zieloną. Wywodzi się z Europy i Bliskiego Wschodu.
Roślina ta posiada zarówno właściwości przeciwbólowe, jak i pobudzające, które oddziaływują na poprawę krążenia organizmu oraz tworzą efekt znieczulenia na ból. Olej z mięty pieprzowej i liści przy stosowaniu miejscowym ma działanie chłodzące, które jest wyjątkowo skuteczne przy bólu mięśni, nerwów oraz przynosi ulgę przy swędzeniu. Mięta pieprzowa może być stosowana na ból miejscowy oraz działa chłodząco na stan zapalny. Potocznie określana jest mianem płynnego lodu. Liść mięty pieprzowej dostępny jest w postaci herbaty, kapsułek oraz płynnego ekstraktu.
Olej z mięty pieprzowej jest dostępny w postaci płynnej i w kapsułkach. Aby złagodzić ból rwy kulszowej przy pomocy mięty pieprzowej będziesz potrzebował:
- 1/2 szklanki oleju kokosowego
- 2 łyżki granulatu z wosku pszczelego
- 15 kropli oleju z mięty pieprzowej
Nie zalecane w trakcie ciąży.
Eukaliptus (Eucalyptus globulus) – to jedno z ponad siedmiuset gatunków kwitnących drzew, krzewów z rodziny mirtowatych, Myrtaceae. Większość gatunków Eukaliptusa pochodzi z Australii. Liście Eukaliptusa są suszone, rozdrabniane i destylowane w celu uwolnienia olejku eterycznego. Po wyekstrahowaniu olejku należy go rozcieńczyć, zanim będzie mógł być stosowany jako lek. Olejek eukaliptusowy pomaga w uśmierzaniu bólu i stanów zapalnych związanych z wieloma schorzeniami. Jest również pomocny dla osób cierpiących na bóle pleców lub dochodzących do siebie po kontuzji stawu lub mięśni. Ma działanie rozgrzewające i łagodzące, a także przeciwzapalne i przeciwbólowe. Biorąc pod uwagę potencjał tej rośliny można bez wątpienia stwierdzić, iż eukaliptus jest idealnym wyborem przy zwalczaniu objawów rwy kulszowej oraz skurczów nóg. Eukaliptus wspiera przepływ komórek terapeutycznych w okolicy bólu. Przepis na maść z eukaliptusa domowej roboty prezentuje się następująco:
- 15-20 g kwaśnej śmietany
- 4-5 kropli oleju.
Wymieszaj wszystkie składniki i zastosuj na obszarze dotkniętym bólem.
Lawenda (Lavandula) – jest to jedna z 47 znanych gatunków kwitnących roślin z miętowej rodziny Lamiaceae. Znajduje się wśród najpopularniejszych naturalnych składników łagodzących ból o działaniu przeciwbólowym. Olejek lawendy zawiera octan linalilu i linalool – składniki przeciwzapalne. Jest on szczególnie polecany osobom szukającym uśmierzenia bólu głowy, spiętych mięśni, skurczy, a także bóli stawów, zapalenia stawów i rwy kulszowej. Lawenda pomaga również w relaksacji i uniknięciu czynników (jak np. stres) wywołujących ból rwy kulszowej. Uważa się, że ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antydepresyjne, antyseptyczne, antybakteryjne i antymikrobowe oraz przeciwskurczowe, przeciwbólowe, detoksykacyjne, hipotensywne i uspokajające. Do sporządzenia maści z lawendy będziesz potrzebował:
- 100 ml oliwy z oliwek
- 15 g pastylek wosku pszczelego (lub 7 g wosku kandelila)
- 20 do 40 kropli eterycznego olejku lawendowego
Umieść olej i wosk w żaroodpornym pojemniku. Włóż go do garnka z wodą i pozwól mu się ogrzać, aż wosk się roztopi. Zdejmij z ognia i dodaj olejek eteryczny z lawendy, od razu przelewając go do pojemników.
Wintergreen Golteria – to grupa aromatycznych roślin określanych mianem „”zimozielonych””, które kiedyś odnosiło się do roślin, które pozostawały zielone (tj. przeprowadzały fotosyntezę) przez całą zimę.
Wintergreen to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań wśród olejków eterycznych do natychmiastowego uśmierzania bólu. Cechuje się wysoką skutecznością, ponieważ zawiera salicylan metylu – główny składnik aspiryny.
Golteria jest bardzo pomocny przy skurczach nóg wywołanych przez rwę kulszową – zmniejsza podrażnienia oraz ucisk nerwu kulszowego. Poza tym może zapewnić ulgę przy innych bólach nerwowych, zapaleniu stawów, bólach głowy oraz bólach menstruacyjnych. Olejek eteryczny Wintergreen może być stosowany w postaci żelu, kremu, balsamu lub olejku. Do przygotowania maści z golterii domowej roboty będziesz potrzebował:
- ¼ szklanki aloesu w żelu
- 1 łyżkę hydrozolu krwawnika pospolitego (Achillea millefolium lub lawendy)
- 1 łyżkę hydrozolu lawendy (Lavandula angustifolia)
- 1 łyżkę olejku z dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum)
- 1 łyżeczkę olejku z arniki (Arnica montana)
- 40 kropli olejku eterycznego Wintergreen Golteria
- 20 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
- 30 kropli olejku eterycznego z wawrzyna szlachetnego (Laurus nobilis)
Wymieszaj żel aloesowy z hydrozolami i olejkami ziołowym przy pomocy trzepaczki, widelca lub łyżki ze stali nierdzewnej. Dodaj olejki eteryczne i dokładnie wymieszaj. Przełóż żel do szklanego słoiczka.
Owsiane lekarstwo na rwę kulszową
Wsyp łyżeczkę nasion owsa do 200 ml wody i gotuj przez 2-3 minuty. Odsącz mieszaninę i pij kilka razy dziennie. Oprócz picia wywaru można również co 4 godziny przykładać gorący owies w bolące miejsca – jest to ludowy sposób na rwę kulszową i zapalenie stawów.
SPOSÓB NA RWĘ KULSZOWĄ BEZ RECEPTY
Dla cierpiących na rwę kulszową, którzy nie mają czasu lub nie mają ochoty do eksperymentowania w kuchni, mamy do zaoferowania gotowe, naturalne produkty, które są dostępne bez recepty.
Jednym z takich produktów jest krem Acuraflex. Krem Acuraflex jest znacznie skuteczniejszy niż preparaty domowej roboty, ponieważ skupia w sobie większość wymienionych wyżej ziół. Składniki kremu Acuraflex wyłącznie pochodzą od roślin, a oprócz ekstraktów roślinnych zawierają witaminy, minerały i olejki eteryczne. Bazuje na kurkumie i zawiera aż 13 aktywnych roślin, a także minerały i antyoksydanty. Oprócz uśmierzania bólu oraz stanów zapalnych, naturalna formuła Acuraflexu ma również pozytywny wpływ na wszystkie organy i części ciała. Nie powoduje skutków ubocznych, odżywia skórę i ma przyjemny zapach.
Aby dowiedzieć się więcej o kremie Acuraflex lub gdzie można go kupić, kliknij TUTAJ.
Najnowsze komentarze