Rwa kulszowa wiąże się z bólem, osłabieniem, odrętwieniem i mrowieniem w nodze. Główną przyczyną tego stanu jest ucisk lub uszkodzenie nerwu kulszowego – nervus ischiadicus, który jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Zaczyna się w dolnej części pleców i sięga aż do samej stopy. W większości przypadków rwę kulszową możńa wyleczyć w ciągu kilku tygodni. Leczenie domowe obejmuje przykładanie gorących i zimnych okładów kilka razy dziennie w ciągu kilku pierwszych dni od nastania bólu; delikatne rozciąganie może być również pomocne. Aby pomóc w złagodzeniu bólu niektórzy pacjenci korzystają z lekarstw bez recepty, podczas gdy inni używają kremu przeciwbólowego. Z tego artykułu dowiesz się, który krem na rwę kulszową jest najlepszy.

Rwa kulszowa często może być leczona samodzielnie oraz bez opieki medycznej. Choć rwa kulszowa zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni, fizjoterapia może pomóc w odzyskaniu zdrowia oraz zmniejszeniu ryzyka przyszłych urazów nerwu kulszowego. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, ból jest poważny lub cały czas postępuje, należy udać się do na wizytę u lekarza. W większości przypadków leczenie domowe może w zupełności wystarczyć, zwłaszcza gdy rozpoznano powód wystąpienia rwy kulszowej. W przypadku, gdy powód nie jest znany, zawsze można podjąć kroki w celu złagodzenia bólu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat rwy kulszowej kliknij TUTAJ.

Domowe leczenie rwy kulszowej obejmuje:

 • ćwiczenia – proste ćwiczenia i rozciąganie mogą pomóc złagodzić ból rwy kulszowej, poprawić siłę mięśni oraz ich elastyczność. Ćwiczenie, które przynosi największą ulgę to rozciąganie uwzględniające zewnętrzną rotację bioder.
 • masaż, w celu poprawy krążenia krwi w dotkniętym obszarze – Masaż jest sposobem na złagodzenie bólu rwy kulszowej poprzez rozluźnienie napiętych mięśni, poprawę krążenia krwi oraz zmniejszenie stresu.
 • Kąpiele lecznicze, relaksacyjne – Moczenie w gorącej kąpieli pomaga w rozluźnieniu układu nerwowego oraz wydobyciu toksyn z organizmu. Ciepła woda pobudza krążenie, redukuje stany zapalne oraz relaksuje, co według pacjentów przynosi wielką ulgę w bólu kulszowym.
 • terapia kontrastowa – Połączenie gorących i zimnych okładów może pomóc w złagodzeniu bólu rwy kulszowej. Zimne okłady zmniejszają stan zapalny, z kolei ciepło pomaga zwiększyć przepływ krwi do dotkniętego obszaru.
 • naturalne kremy/maści/żele – Efektywne i specjalistyczne kremy naturalne na rwę kulszową pojawiły się dopiero niedawno, lecz ich skuteczność jest zaskakująca. Do tej pory najbardziej skuteczne były te z olejkiem z korzenia kurkumy (Curcuma Longa), imbiru (Cingiber officinale), sokiem z liści aloesu barbadensis (aloe vera), kamforą itp.
 • kremy i żele medyczne – Skuteczne kremy i żele medyczne są na rynku od dawna. W większości przypadków są to kremy, które zawierają ibuprofen, diklofenak, diethylaminę… Są one również znane jako „kremy przeciwbólowe”. Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Leczenie kremami, żelami i maściami jest niezwykle skuteczne w łagodzeniu objawów rwy kulszowej, bólu oraz zmniejszaniu stanu zapalnego i obrzęku. Naturalne składniki stosowane miejscowo, przenikają przez skórę bezpośrednio do mięśni, nerwów i krążków kręgowych.

Ból rwy kulszowej spotęgowany przez długotrwałe siedzenie (lub przez kichanie, kaszel, śmiech) może być bólem łagodnym, jak i przeszywającym, któremu towarzyszy pieczenie i mrowienie.

NATURALNE SKŁADNIKI, KTÓRE POMAGAJĄ W LECZENIU RWY KULSZOWEJ

Człowiek i natura troszczą się o siebie nawzajem od zawsze. Wiadomo, że natura oferuje rozwiązania i pomoc w wielu chorobach, które dotykają współczesnego człowieka. Pomoc przy rwie kulszowej, bólach i zapaleniu stawów można znaleźć w postaci następujących naturalnych składników:

Imbir – zawiera związki zwane seskwiterpenami, dzięki którym imbir posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyskurczowe. Udowodniono również, że imbir ma działanie przeciwzapalne. Oprócz łagodzenia uczucia bólu, imbir pomaga zapobiegać rozwojowi przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, a także łagodzi istniejące stany zapalne. Choć potrzebne są dalsze badania, wyciąg z imbiru realnie pomaga w leczeniu bólu stawów i mięśni, ze względu na zawartość substancji fitochemicznych powstrzymujących stan zapalny. Dodawaj imbir do żywności, lub w miarę możliwości, jedz go w marynowanych plastrach. Imbir jest często zalecany dla osób cierpiących na zapalenie stawów i rwę kulszową.

Kurkuma – przyprawa używana do łagodzenia zapalenia stawów, bólu rwy kulszowej, zgagi oraz zmniejszania stanów zapalnych. Nie wiadomo w jaki sposób kurkuma niweluje ból i zapalenia, jednak jej „moc” leży w substancji chemicznej zwanej kurkuminą, która ma właściwości przeciwzapalne. Kurkumina niweluje stan zapalny oraz dyskomfort związany z bólem nerwu kulszowego, urazami rdzenia kręgowego oraz przepukliną kręgosłupa. Włącz kurkumę do codziennej diety lub suplementuj czystą kurkuminę, aby złagodzić ból spowodowany stanem zapalnym.

Kurkuma jest silnym antyoksydantem wzmacniającym nasz system odpornościowy.

Eukaliptus – należy nakładać go bezpośrednio na skórę, pomaga w doraźnym leczeniu bólu.

Liście eukaliptusa zawierają garbniki, które są stosowane w leczeniu stanów zapalnych. Olejek pochodzący z liści i końcówek gałęzi zawiera cynolet, który jest naturalnym środkiem antyseptycznym.

Eukaliptus jest znany z działania rozgrzewającego i kojącego, a także przeciwzapalnego i przeciwbólowego.

Eukaliptus jest idealnym wyborem w zwalczaniu objawów rwy kulszowej oraz skurczów nóg.

Kamfora – uzyskiwana z drzewa kamfory (wiecznie zielonego drzewa rosnącego w Azji), które ma więcej niż 50 lat. Kamfora jest woskową, łatwopalną, przezroczystą, stałą substancją o silnym zapachu. Jest powszechnie stosowana jako krem lub maść uśmierzająca swędzenie po ukąszeniach owadów, niewielkie podrażnienia skóry lub ból stawów. Wchłania się przez skórę, gdzie stymuluje zakończenia nerwowe wrażliwe na ciepło i zimno. Wytwarza uczucie ciepła przy nałożeniu większej warstwy lub chłodu przy nałożeniu delikatnej warstwy. Wywołuje również lekką, miejscową analgezję w miejscach zakończeń nerwowych. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które czynią go przydatnym w leczeniu infekcji. Działa jako znieczulenie miejscowe, pomaga przy zmianach zwyrodnieniowych mięśni i stawów, nerwobólach i bólach reumatycznych.

Aloes – posiada właściwości przeciwzapalne, co czyni go korzystnym dla osób cierpiących na rwę kulszową. Aloe Vera zawiera sterole roślinne, które są znane z pomocy przy stanach zapalnych. Liście rośliny Aloe Vera zawierają substancję przypominającą żel, który może być stosowany bezpośrednio na skórę. Badania Aloe Vera wykazały, że Aloe Vera pomaga w zmniejszaniu stanu zapalnego i uśmierza ból, który następuje po zapaleniu.

Aloe Vera zawiera wiele witamin i minerałów, które są niezbędne do naprawy uszkodzonych komórek i tkanek.

Aloe Vera można stosować na stawy i mięśnie w doskwierającym miejscu lub jako suplement doustny. Sok z Aloe Vera zawiera acemannan – polisacharyd o właściwościach przeciwzapalnych, wykazujący działanie neuroprotekcyjne, które mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu nerwu kulszowego.

Mentol – naturalnie występuje w mięcie pieprzowej, może być również produkowany syntetycznie. Mentol daje uczucie chłodu oraz działa jako środek znieczulający miejscowo. Skutecznie łagodzi ból w mięśniach i stawach.

Ma działanie przeciwbólowe i jest z powodzeniem wykorzystywany w niwelowaniu bólu rwy kulszowej, stawów, mięśni, pleców, bólów reumatycznych, zapalenia stawów, kości i innych problemów związanych ze stawami, kośćmi i mięśniami. Mentol jest aktywnym składnikiem, który blokuje receptory bólowe i pomaga złagodzić ból tkanek miękkich i stawów. Im wyższy procent mentolu, tym silniejsze działanie preparatu.

NAJLEPSZE KREMY NA BÓL RWY KULSZOWEJ

Oto lista najlepszych kremów na ból rwy kulszowej:

1. krem ACURAFLEX

 • Zawiera skuteczną formułę złożoną w 100% z naturalnych składników znanych z szybkiego i silnego działania na ostre i przewlekłe bóle spowodowane stanami zapalnymi, urazami i stanami zwyrodnieniowymi, takimi jak zapalenie stawów, rwa kulszowa i osteoporoza.
 • Pomaga szybko zmniejszyć lub wyeliminować ból i sztywność, zwiększyć mobilność stawów i mięśni, a także przyspieszyć gojenie się skręceń.
 • Składniki kremu Acuraflex pochodzą wyłącznie od roślin. Oprócz ekstraktów roślinnych krem zawiera witaminy, minerały i olejki eteryczne.
 • Zawiera aż 13 aktywnych roślin, minerałów i antyoksydantów.
 • Krem Acuraflex zawiera odpowiednie, skuteczne proporcje ziół, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i leczniczych olejków eterycznych o wysokiej jakości ekstrakcji (Kurkuma, Aloe Vera, Mentol itp.)
 • Nie powoduje skutków ubocznych, odżywia skórę i ma przyjemny zapach

 

2. Voltaren

 • Dzięki potrójnemu działaniu Voltaren Gel łagodzi ból, zmniejsza stany zapalne i pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia.
 • Przynosi ulgę przy bólu i obrzęku (stanu zapalnym) mięśni, pleców i szyi.
 • Ponadto żel łagodzi bóle stawów, zwichnięcia, naderwania i siniaki, a także drobne kontuzje sportowe.
 • Żel Voltaren Back and Muscle Pain Relief zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID) o nazwie diklofenak, który wnika w źródło bólu. Technologia Emulgel pomaga żelowi głęboko wniknąć w skórę, aby dostarczyć większą ilość diklofenaku do miejsca bólu.
 • Żel blokuje produkcję niektórych substancji chemicznych w organizmie, które powodują obrzęk (stan zapalny), ból i tkliwość.
 • W jego skład wchodzi: diklofenak dietyloamonowy, dietyloamina, karbomery, ketomakrogol, kaprylan kokoilu, alkohol izopropylowy, płynna parafina.

3. Maść tygrysia

 • Jest to w 100% naturalny produkt stworzony z połączenia naturalnych olejów roślinnych, w tym mentolu, kamfory, goździków, cynamonu, mięty pieprzowej i kajeputu. Każdy z wymienionych składników jest naturalnym olejem o wypróbowanych i wymiernych właściwościach leczniczych.
 • Główną zaletą czerwonej maści tygrysiej jest jej silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, które można rozpoznać natychmiast po zastosowaniu. Jest to maść rozgrzewająca, które powoduje rozluźnienie mięśni w miejscu zaaplikowania. Czerwonej maści tygrysiej można użyć do leczenia okazjonalnych bólów pleców lub rwy kulszowej, jak i do skutecznego leczenia przewlekłych chorób, takich jak zapalenie ścięgien i stawów

 1. Harpagon Forte Max
 • Suplement na rwę kulszową w postaci żelu. Cechuje go wysoka skuteczność w walce z dolegliwościami stawów i mięśni. Działa szybko w miejscu zastosowania.
 • Z łatwością przenika przez skórę – niweluje bóle, stany zapalne, a także posiada właściwości rozkurczowe.
 • Harpagon Forte Max wolny jest od skutków ubocznych i działań niepożądanych, a użytkowanie go jest całkowicie bezpieczne.

Dowiedz się więcej o najlepszych metodach leczenia rwy kulszowej tutaj.