Niektóre osoby mogą odczuwać silny i częsty ból, z kolei inne rzadki i lekko drażniący. Należy jednak pamiętać, że ten „irytujący ból” może bardzo szybko ulec pogorszeniu i przerodzić się w bólsilny i częsty.
Bólowi w dolnej części pleców może towarzyszyć ból w nogach, jednak ból w nogach jest zwykle silniejszy od bólu w dolnej części pleców. Pacjenci często opisują ból rwy kulszowej jak porażenie prądem rozszerzające się w dół nogi lub jako uczucie pieczenia/bólu.
Typowe Objawy Rwy Kulszowej
Zazwyczaj Rwa kulszowa dotyczy tylko jednej strony ciała, rozciągając się od dolnej części pleców po pośladki, uda i dolną część nogi.
Najbardziej powszechnymi objawami prezentują się następująco:
- Stały ból jednej strony ciała (pośladek lub noga), rzadko pojawiają się one po drugiej stronie ciała
- Ból promieniujący z dolnej części pleców lub pośladków do uda i w dół nogi.
- Ból ustępuje w pozycji leżącej, jednak nasila się podczas stania lub chodzenia.
- Ból, zwykle opisywany jest jako ostry lub „gorący”
- Uczucie „rwącego bólu”, sztywność, osłabienie lub kłucie w nogę
- Osłabienie lub sztywność podczas poruszania nogą lub stopami
- Silny ból w jednej nodze, utrudniający wstawanie i chodzenie, ból może również pojawić się w palcach, w zależności od tego, gdzie jest stan zapalny
- Ból w dolnej części pleców, który (jeśli jest odczuwalny) nie jest tak silny jak ból w nogach
- Objawy mogą nasilać się podczas nagłych ruchów, takich jak kichanie, kaszel lub podczas zmieniania pozycji z siedzącej na stojącą.
Niektóre objawy są nietypowe w zależności od przyczyny rwy kulszowej. Przykładem może być schylanie się do tyłu lub chodzenie na krótkich dystansach, które często powoduje zwężenie kręgosłupa. Pochylanie się do przodu może powodować ból przypominający objawy przemieszczenia dysku kręgosłupa.
Objawy rwy kulszowej różnią się w zależności od miejsca, w którym uciśnięty jest korzeń nerwowy (lokalizacja ucisku). Dla przykładu:
- Ucisk korzenia nerwowego L4 zazwyczaj wpływa na uda. Pacjenci mogą doświadczać osłabienia w nogach i mogą mieć upośledzony odruch kolanowy.
- Objawy zespołu korzenia nerwowego L5 mogą rozprzestrzeniać się na palec u nogi i kostkę (znane równiez jako opadanie stopy). Pacjenci mogą odczuwać ból lub odrętwienie w górnej części stopy, szczególnie między kciukiem a drugim palcem.
- Korzeń nerwowy S1 wpływa na zewnętrzną część stopy, która może promieniować na mały palec lub kciuk stopy. Pacjenci mogą odczuwać osłabienie przy próbie podniesienia pięty z podłoża lub przy próbie stanięcia na palcach. Odruch kostkowy również może być upośledzony.
Ponieważ uciskowi może podlegać więcej niż jeden korzeń nerwowy, pacjenci mogą jednocześnie odczuwać kilka z powyższych objawów.
Objawy Wymagające Natychmiastowej Pomocy Medycznej
Rzadko zdarza się, iż objawy rwy kulszowej wymagają natychmiastowej operacji. Na potrzebę pilnej pomocy medycznej wskazują następujące objawy:
- Objawy, które nadal się pogarszają i nie ulegają poprawie, co może wskazywać na możliwe uszkodzenie nerwów, zwłaszcza jeśli występują postępujące objawy neurologiczne (takie jak osłabienie nóg).
- Objawy występujące w obu nogach (zwane obustronną rwą kulszową) – lub które powodują dysfunkcję pęcherza i/lub jelit, nietrzymanie moczu; jeśli w okolicy narządów płciowych występuje zmienione czucie – może wskazywać to na zespół ogona końskiego.
- Zespół ogona konśkiego kończyn dolnych jest ostrym uciskiem jednego lub więcej korzeni nerwowych, który występuje stosunkowo rzadko (w około 2% przypadków przepukliny dysku lędźwiowego) i może powodować paraliż
- Innymi objawami są również gorączka i/lub utrata apetytu, które mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej. Pacjenci powinni niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli uważają, że istnieją powody do obaw
Najnowsze komentarze