Rwa kulszowa powstaje w wyniku uciskania nerwu przez dysk kręgosłupa (odczuwalne jako uszczypnięcie). Nerw może być również uciśnięty w wyniku zwężenia kanału kręgowego, co nazywane jest „zwężeniem kręgosłupa” oraz w wyniku niektórych urazów, takich jak: złamania kości udowej lub miednicy i rozszerzenie tętnic (tętniaki).
Nie jest tajemnicą, że osoby z cukrzycą są bardziej narażone na zachorowanie na rwę kulszową, ponieważ długotrwały podwyższony poziom cukru (hiperglikemia) prowadzi do uszkodzenia nerwów.
Mówiąc o rwie kulszowej należy pamiętać o zrozumieniu podstawowych przyczyn medycznych, gdyż są one podstawą leczenia i rzeczywistej przyczyny bólu.
Przepuklina Kręgosłupa Lędźwiowego
Występuje w sytuacji, gdy miękki materiał wewnętrzny dysku kręgosłupa wydostaje się z włóknistego rdzenia zewnętrznego i podrażnia lub „szczypie” sąsiadujący z nim korzeń nerwowy. Inne terminy używane do opisania przepukliny kręgosłupa to „wypadnięcie dysku”, „pęknięty dysk”, „wyskakujący dysk”, „wystający dysk” lub „naciągnięty nerw”. Rwa kulszowa jest najczęstszą przyczyną przepukliny kręgosłupa lędźwiowego.
Choroba Zwyrodnieniowa Kręgosłupa
Podczas gdy pewien stopień zwyrodnienia kręgosłupa następuje w wyniku naturalnego procesu starzenia, niekiedy (jedno lub więcej) zwyrodnienia dysku w dolnej części pleców może podrażniać korzeń nerwu, powodując rwę kulszową. Choroba zwyrodnieniowa dysku jest rozpoznawana w momencie, gdy dysk jest osłabiony w wyniku nadmiernych mikroruchów kręgosłupa w poziomie. Co więcej, wewnątrz dysku można zauważyć odsłonięte białka zapalne, które podrażniają korzeń (lub korzenie) nerwu w tym obszarze.
Lędźwiowa Stenoza Kręgosłupa
Stan ten zazwyczaj wywołuje rwę kulszową z powodu zwężenia kanału kręgowego. Zwężenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest związane z naturalnym procesem starzenia i występuje stosunkowo często u osób dorosłych powyżej 60 roku życia. Stan ten zazwyczaj wynika z połączenia jednego lub kilku z następujących czynników: powiększenia stawów, nadmiernego rozrostu tkanki miękkiej oraz uciskania na korzeń nerwowy, co powoduje ból rwy kulszowej. Lędźwiowe zwężenie kręgosłupa zazwyczaj występuje razem z zapaleniem kręgosłupa. Zapalenie stawów może również powodować lub przyczynić się do wystąpienia objawów rwy kulszowej.
Zespół Mięśnia Gruszkowatego
Nerw rwy kulszowej może powodować podrażnienia, biegnie on pod mięśniem gruszkowatym w pośladkach. Jeśli mięsień ten podrażnia lub narusza korzeń nerwowy, może powodować rwę kulszową różnego rodzaju.
Nie jest to jednak radikulopatia lędźwiowa, która stanowi kliniczną definicję rwy kulszowej. Ze względu na to, iż ból w nogach może być odczulwany tak samo jak rwa kulszowa lub radikulopatia, czasami może być on określany tym mianem.
Zapalenie Nerwu Kulszowego
Podrażnienie stawu czaszkowego, znajdującego się u podstawy kręgosłupa, może również powodować podrażnienie nerwu L5, który leży na szczycie stawu krzyżowo-biodrowego, co z kolei powoduje ból rwy kulszowej. Nie jest to jednak prawdziwa radiokulopatia, ale ból w nogach jest odczuwalny tak samo jak rwa kulszowa spowodowana podrażnieniem nerwu.
Inne Znane Przyczyny Rwy Kulszowej:
- Ciąża – Podczas ciąży organizm przechodzi wiele zmian, w tym przyrost masy ciała, przesunięcie środka ciężkości i zmiany hormonalne, które mogą powodować rwę kulszową w jej czasie.
- Tkanka bliznowata – Jeżeli tkanka bliznowata (zwana także zwłóknieniem zewnątrzoponowym) zostanie ściśnięta w korzeniu nerwu lędźwiowego, może wywołać zmiany chorobowe.
- Napięcie mięśniowe – W niektórych przypadkach stan zapalny jest związany z mniejszym napięciem mięśniowym i/lub skurczami, które mogą wywierać nacisk na korzeń nerwu lędźwiowego, powodując ból w żołądku.
- Guz kręgosłupa – W rzadkich przypadkach guz kręgosłupa może przeniknąć do korzenia nerwu w dolnej części pleców, powodując objawy rwy kulszowej. Możliwe, że guz powstaje w kręgosłupie, jednak częściej rozwija się w miarę postępowania raka w innej części ciała (przerzuty) i rozprzestrzenia się na kręgosłup, powodując ból.
- Infekcja – Choć występuje rzadko, infekcja w dolnej części pleców może wpływać na korzeń nerwowy i powodować ból rwy kulszowej.
- Złamanie – Jeśli złamanie występuje w kręgach lędźwiowych, objawy mogą przypominać rwę kulszową. Do większości złamań dochodzi na skutek poważnych urazów (takich jak wypadek drogowy lub upadek) lub na skutek ubytku kości w osteoporozie lub w wyniku innej choroby.
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – Stan ten charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym w kręgosłupie i wokół niego. Objawy często pojawiają się po raz pierwszy w stawach, powodując zapalenie kości krzyżowych, a do objawów, które mogą wystąpić, należy ból rwy kulszowej.
- Inne czynniki, które mogą pogłębić ból pleców obejmują; nadwagę, nieregularne ćwiczenia, noszenie wysokich obcasów, spanie na zbyt miękkim lub twardym materacu.
Najnowsze komentarze